2012. március 31., szombat

Sajttorta meggylekvárral



Tegnap végre elkészítettem életem első sajttortáját! Régebben kicsit idegenkedtem tőle, de amint megkóstoltam, eloszlott minden kételyem. A receptet a Kiskegyed Konyhájában találtam.

10 dkg vajas keksz/babapiskóta
50 dkg zsíros tehéntúró
2 ek vaj
30 dkg krémsajt/mascarpone
1 citrom reszelt héja
3 ek citromlé
15 dkg cukor
1 cs vaníliás cukor
5 dkg liszt
3 ek meggylekvár

A kekszet durvára törjük, majd aprítógépben finomra daráljuk. A túrót áttörjük. Kibélelünk sütőpapírral egy 24 cm-es tortafromát. (Én 26 cm-est használtam, ezért kicsit vékonyabb lett a töltelék.)
A vajat megolvasztjuk, a keksszel összekeverjük és a forma alján egyenletesen elterítjük.
A sütőt 180 fokra előmelegítjük. Összekeverjük a krémsajtot, a túrót, a citrom reszelt héját és levét, a cukrot meg a vaníliás cukrot, majd kézi habverővel simára eldolgozzuk. Hozzákeverjük a lisztet, majd a krémet a kekszlapra kenjük. A meggylekvárt egy evőkanál segítségével gusztusosan eloszlatjuk rajta.
A tésztát a sütőben 45 percig sütjük, majd sütőrácson hűlni hagyjuk. Legalább 2 órára vagy egész éjszakára hideg helyre tesszük, utána szeletelve tálaljuk.

2012. március 30., péntek

Rebarbarás-vaníliás pite

Ismét egy rebarbarás sütemény hoztam, mert ebből sose elég! :) A receptet a Hölgyvilágban találtam.

Tésztához:
25 dkg liszt
1,5 dkg szárított élesztő
2 dkg margarin
1 csipet só
fél citrom reszelt héja
1 tojás
1 dl tej

Krémhez:
1 cs vaníliás pudingpor
10 dkg cukor
2 dl tejszín
1,5 dl tej
1 tojásfehérje
40 dkg rebarbara

+ 1 tojássárgája
   1 ek tej


Összekeverjük a tészta hozzávalóit, és meleg helyen letakarva kelni hagyjuk. A krémhez simára keverjük a pudingport, kb. 2 dkg cukrot és a tejszín  negyedét. A többi tejszínt a tejjel felforraljuk, majd belekeverjük a pudingos krémet, és még egyszer felforraljuk, miközben állandóan keverjük. Ha kész, átöntjük egy hideg tálba. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és hozzákeverjük a maradék cukrot. Óvatosan és folyamatosan kevergetve a vaníliakrémhez adjuk. A rebarbarát megmossuk, a szárak végeit levágjuk. A héját vékonyan lehántjuk, és a szárat kb. 2 cm-es darabokra vágjuk.
Kivajazunk és kilisztezünk egy 26 cm-es tortaformát, és elterítjük benne a megkelt tészta kétharmadát úgy, hogy pereme legyen. A tésztát megszurkáljuk villával. A vaníliás krémet a tésztára öntjük, elsimítjuk és eloszlatjuk rajta a rebarbarát. A tészta maradék harmadát kinyújtjuk, derelyevágóval kisujjnyi széles csíkokat vágunk belőle, és berácsozzuk vele a pitét. A tojássárgáját elkeverjük a tejjel, és megkenjük vele a tésztát. A pitét 190 fokra előmelegített sütőbe tesszük és 30-35 perc alatt megsütjük.

2012. március 29., csütörtök

Étcsokitorta




Ez alapján a recept alapján már két tortát készítettem, más-más díszítéssel. A felsőt anyum kapta nyáron, az alsót pedig januárban készítettem egy ismerősünknek.

Piskótához:
3*3tojás
3*3 ek cukor
3*3 ek liszt

Krémhez:
1 cs csokis pudingpor
300 g cukor
100 g liszt
0,5 l víz
375 g margarin
100 g étcsoki


A piskótát a szokásos módon 3 adagban készítettem el. A tojásfehérjét kemény habbá verjük a cukorral, majd apránként belekeverjük a tojássárgákat, és végül a lisztet. A piskótatésztát sütőpapírral bélelt 26 cm-es kapcsos tortaformába öntjük, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb 15 perc alatt készre sütjük.
A krémhez a pudingport a liszttel és 0,25 l vízzel csomómentesre keverjük. Közben 0,25 l vizet felteszünk főni, majd miután felforrt, hozzáöntjük a pudingos vizet, hagyjuk egyet rottyanni, majd levesszük a tűzről. Ezután, amíg még meleg, belekeverjük a cukrot, majd hagyjuk kihűlni. Addig a margarint habosra keverjük, és vízgőz felett felolvasztjuk az étcsokit. Miután kihűlt a puding, robotgéppel hozzákeverjük a margarinhoz, majd hozzáadjuk a csokit is. Az összeállítás piskóta-krém-piskóta-krém-piskóta-krém sorrendben történik. 
Az első tortát kívülről bevontam tortabevonóval, amihez 200 g tortabevonót egy ek olajjal vízgőz fölött megolvasztunk, majd eloszlatjuk a tortán. Végül a maradék csokikrémmel habzsák segítségével díszítettem.
A második tortánál az volt a kérés, hogy ne az egész legyen bevonva tortabevonóval, így az oldalát megszórtam tortadarával, ezután a tetejére tortabevonót öntöttem, majd a tetejéhez egy kevés fehércsokit tejcsokival megolvasztottam, ezt zacskóba raktam, és csíkokat húzogattam vele.

2012. március 28., szerda

Új gasztroblog gyűjtő oldal

Új gasztroblog gyűjtő oldal indult, ahol megtaláljátok a gasztrobloggerek legfrissebb receptjeit. Mostantól pedig az én oldalamat is megtalálhatjátok itt: http://gasztro-blogok.blogspot.com/

Habos rebarbaratorta



Tésztához: 
60 dkg rebarbara
15 dkg liszt
7,5 dkg étkezési keményítő
fél cs sütőpor
15 dkg margarin
15 dkg cukor
1 cs vaníliás cukor
2 tojás + 1 tojássárgája
2 ek zsemlemorzsa

Habhoz:
3 tojásfehérje
17,5 dkg cukor
1 csipet só
1 kk citromlé


A rebarbarát megmossuk és hámozatlanul 3 cm-es darabokra vágjuk. Egy kapcsos tortaforma alját és oldalát kibéleljük sütőpapírral. A sütőt 180 fokra előmelegítjük. A lisztet összeszitáljuk az étkezési keményítővel és a sütőporral. A margarint habosra keverjük a 15 dkg cukorral és a vaníliás cukorral. A liszttel felváltva egyenként hozzákeverjük a tojásokat és az 1 sárgáját, majd a formába simítjuk. Tetejét megszórjuk a zsemlemorzsával és a rebarbarával, majd 35 percig sütjük.

Közben a tojásfehérjét 1 csipet sóval habbá verjük, aztán apránként hozzáadunk 17,5 dkg cukrot, végül a citromlét, és kemény, fényes habbá verjük.

Kivesszük a tésztát a sütőből, a tetejére nyomjuk a habot és 160 fokon 20 percig tovább sütjük.
Végül 10 percig pihentetjük, majd leemeljük a tortakarikát és sütőpapírostól rácson hagyjuk kihűlni.

2012. március 27., kedd

Sütőtökös muffin/cupcake

Ezt a muffint még novemberben készítettem Mindenszentekre. Ugyan én nem szeretem sütőtököt, de úgy adódott, hogy megmaradt egy kevés sült sütőtök, és mivel nem akartuk kidobni, ezért ez a muffin született belőle. Miután pedig kisült, szellemnek álcáztam. :)


250 g sült sütőtök
2 tojás
80 ml olívaolaj
150 g liszt
150 g cukor
1 cs sütőpor
csipet só

A sütőtökről eltávolítjuk a héját, majd a húsát villával összetörjük. Ezután hozzáadjuk a nedves, majd a száraz hozzávalókat is, és csomómentesre keverjük. A kapszlival bélelt muffinsütő mélyedéseit 2/3-áig megtöltjük a tésztával, majd 190 fokra előmelegített sütőben 18-20 perc alatt készre sütjük.
Akár így is megehetjük, de én 1 tojást 1 ek cukorral kemény habbá vertem, majd rápúpoztam a kisült muffinok tetejére, és mivel ekkor még nem volt szakácsfáklyám, visszadugtam a sütőbe a legmagasabb hőfokon, amíg egy kis színt nem kapott. A szellemeknek végül cukorírókával szemet és szájat rajzoltam.

2012. március 25., vasárnap

Csokoládé szuflé

Egy gyors kép, mielőtt összeesnek a szuflék :o)

20 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj
5 dkg cukor
4 tojás
1 ek liszt
2 ek kakaópor

Első lépésként az étcsokit a vajjal vízgőz fölött megolvasztjuk, majd kihűtjük. Közben a tojásokat a cukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet és a kakaót, végül a szobahőmérsékletűre lehűtött csokit. Kivajazunk és lisztezünk 4 szufléformát, elosztjuk bennük a krémet, majd 200 fokra előmelegített sütőben 8 perc alatt készre sütjük a szuflékat.

2012. március 24., szombat

Csodabogár


30 dkg porcukor
1 tojás
4-5 dl tejföl
40 dkg liszt
1 cs sütőpor
fél cs csokidara
aszalt áfonya

A porcukrot és a tojást habosra keverjük, azután a tejfölt, a sütőport és a lisztet is hozzákeverjük. Amikor ez kész, megfeleztem a tésztát és az egyik felébe csokidarát, a másikba aszalt áfonyát kevertem. Ezután a tésztát 2 sütőpapírral bélelt őzgerincformába öntjük, majd 160ºC-ra előmelegített sütőben kb. 35-40 perc alatt készre sütjük.

Ezzel a könnyen és gyorsan elkészíthető finomsággal várom haza a még szombaton is dolgozó családtagjaimat. :)

2012. március 23., péntek

Szilvás-rebarbarás muffin

Tavaly nyáron ettem először rebarbarát, de szerelem volt első ízlelésre :) Olyannyira, hogy készült belőle rebarbarás eperlekvár, rebarbarás-vaníliás sütemény és szilvás-rebarbarás muffin. A rebarbaráért, pedig nagy köszönet a szomszédnéninek. :)


150 g cukor
80 g margarin
2 tojás
150 g kefír
225 g liszt
2 tk sütőpor
400 g rebarbara
150 g szilva

A muffinhoz először keverjük krémesre a vajat a cukorral, majd mikor ezzel kész vagyunk, jöhet bele a tojás, kefír, liszt és a sütőpor. Mikor a hozzávalókat jól kikevertük, óvatosan, hogy ne törjön össze, hozzákeverjük a gyümölcsöket. A kapszlival bélelt muffinformákat háromnegyedéig töltjük a tésztával, majd 200 fokra előmelegített sütőben 20-25 perc alatt készre sütjük.

2012. március 21., szerda

Lekváros bukta


350 ml tej
30 g élesztő
50 g porcukor
250 g finomliszt
250 g rétesliszt
4 g só
1 tojás
90 g vaj
sütőlekvár

A szobahőmérsékletű tejben felfuttatjuk az élesztőt. A lisztet, a cukrot és a sót egy tálban összekeverjük. Erre ütjük rá a tojást, majd jöhet az olvasztott vaj és a tejben felfuttatott élesztő. Ezután gyúrjuk össze a hozzávalókat tésztává. Kb. 5 perc dagasztás után elválik a tál oldalától, de továbbra is lágy marad. Tetejét kevés liszttel megszórjuk és 15 percig konyharuha alatt, meleg helyen pihentetjük. Mikor letelt a 15 perc, átgyúrjuk, ismét belisztezzük a tetejét, majd fél órán át hagyjuk kelni. Ezután a tésztából téglalapot nyújtunk, majd 7*7 cm-es négyzetekre vágjuk. A négyzetekre rakjuk a tölteléket, majd feltekerjük őket.
Kevés vajat felolvasztunk és egy nagyobb tepsibe öntjük. A buktákat beleforgatva az olvasztott vajba, szorosan egymás mellé rakjuk. Meleg helyen még 15 percig kelesztjük őket, majd 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt készre sütjük őket. Tálaláskor megszórhatjuk a buktákat porcukorral.

Gesztenyetorta

Ezt a tortát még tavaly készítettem keresztapám szülinapjára. Nem volt túl nehéz dolgom, mikor ki kellett gondolnom, hogy mivel is fogom meglepni, hiszen a gesztenyét és a jó rumos dolgokat nagyon szereti. :)


Piskóta:
3*2 tojás
3*2 ek liszt
3*2 ek cukor

Gesztenyekrém:
12 dkg margarin
1 csomag gesztenyemassza
10 dkg porcukor
rum (ízlés szerint)

A piskótalapokat ebben az esetben is 3 részletben készítettem. Mindegyik lapnál ugyanúgy járunk el. Először szétválasztjuk a tojásokat, és a 2 tojásfehérjét a 2 ek cukorral kemény habbá verjük. Ehhez hozzákeverjük a sárgáját, majd a lisztet is. A tésztát sütőpapírral bélelt kisebb formába (nálam most szív alakú) simítjuk és 180 fokra előmelegített sütőben kb 10-15 perc alatt készre sütjük. Ezt kell megismételni még kétszer.
A krémhez a vajat a kristálycukorral habosra keverjük, majd hozzákeverjük a gesztenyét és az ízlés szerinti rumot is.
Az összeállítás piskóta-krém-piskóta-krém-piskóta-krém sorrendben történik, majd a maradék krémből habzsákkal kis rózsákat nyomunk és csokidíszekkel díszítjük. Ezen a tortán azért van csokikrémből is dísz, mert aznap még két másik tortát is készítettem, és a csokitortámból maradt ki krém. De ezt el is lehet hagyni, vagy pedig kevés margarint porcukorral és kakaóporral keverjünk ki, és akkor kapunk egy kakaós krémet a díszítéshez.

2012. március 13., kedd

Fényképezőgép torta

Végül, de nem utolsó sorban elhoztam hugi barátjának, Misinek a tortáját. Ez az első ilyen formatortám, de nem az utolsó! :)




Az igazi és a másolat :)

Piskóta:
8 tojás
8 ek cukor
8 ek liszt

Krém:
1 cs vaníliás puding
3 dl tej
3 ek cukor
12,5 dkg margarin

saját készítésű fondant + fekete ételfesték

Először elkészítjük a piskótát. Ehhez a szokásos módon kettéválasztjuk a tojásokat. A fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd hozzákeverjük a tojássárgákat, végül a lisztet is. A piskótát sütőpapírral bélelt gáztepsibe simítjuk, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.
Amíg a piskóta kihűl, elkészítjük a krémet. A pudingot a tasak hátoldalán levő utasítás alapján megfőzzük, majd ezt is kihűtjük. Közben a margarint habosra keverjük és hozzáadjuk  a pudingot is.
A fényképezőgéphez 4 egyforma nagyságú téglalapot vágunk a piskótából, az objektívhez pogácsaszaggatóval szintén 4 kört szúrunk ki. Ezen kívül a vakuhoz 2 kisebb téglalapot, a gombhoz pedig két kisebb kört vágunk. Az összeállításnál a krémmel összeragasztjuk a téglalapokat úgy, hogy kívülről is megkenjük. A téglalapot bevonjuk fekete fondanttal ( fondant receptet a nosaltyn találtam, majd ezt színeztem fekete ételfestékkel). Ezután az objektívhez is összetapasztjuk krémmel a köröket, és ezt is bevonjuk fondanttal, és csak ez után illesztjük össze egy kis krémmel a két elemet. A vakuval és a gombbal is az előzőek szerint járunk el. A Canon felirathoz tojásfehérjét kevertem össze porcukorral, majd kicsi zacskóba töltöttem, levágtam a sarkát, és ráírtam a feliratot.

2012. március 12., hétfő

Csokoládétorta csokilevelekkel és eperrel

Hétvégén három szülinapost ünnepeltünk, a 7 éves Beust, akinek a tortáját már tegnap megmutattam, a 20 éves hugimat és a 25 éves barátját. A mai bejegyzésemben hugi tortájának a receptjét írom le. A receptet a Dr. Oetker Tortasütés és díszítés című könyvemből nézte ki a hugi, amit mindenkinek csak ajánlani tudok, hiszen a sok jó recept mellett, rengeteg ötletes díszítési tanácsot találunk a könyvben. Annyit változtattam rajta, hogy 20 cm-es forma helyett 26 cm-esben készítettem, és így másfélszeres adagot csináltam, illetve tél lévén nehéz volt friss gyümölcshöz jutni, ezért végül eperre esett a választás. Sajnos az eper is leginkább a dísz funkcióját tudta betölteni, mert nem volt olyan zamatos és édes, mint nyáron szokott... :( Most a 20 cm-es formához való receptet írom le:



Kevert tésztához:
270 g liszt
3 csapott tk sütőpor
50 g kakaó
250 g puha margarin
200 g cukor
1 cs vaníliás cukor
csipetnyi só
6 tojás
100 g étcsokoládé

Töltelékhez:
400 g étcsokoládé (50%-os)
400 ml tejszín

Díszítéshez:
200 g ét tortabevonó
kb. 20-25 kemény, nem permetezett levél (én borostyán levelet használtam)
150 g friss eper/málna/...

Először érdemes a csokileveleket elkészíteni, hogy legyen ideje megszilárdulni. Én egy napig hagytam hűvös helyen, és csak nem sokkal az előtt szedtem le róla a leveleket, mielőtt az asztalra került volna a torta. A leveleket jó alaposan megmossuk, majd a tortabevonót vízgőz felett megolvasztjuk. A levél alsó felére ecsettel felvisszük a csokit, majd sütőpapírral bélelt tálcára rakjuk. (Érdemes kétszer átkenni csokival, különben könnyen eltörhet a dísz.) Miután megszilárdult a csoki, lehúzhatjuk róla a borostyánlevelet, és már kész is az ehető levelünk. :)
Na akkor most jöjjön a torta. Ehhez először elkészítjük a piskótát. A könyv szerint egy piskótát kéne sütni, de mivel nem nagyon szeretem a piskótát harmadolni, ezért 3 részre osztottam a mennyiséget, és három lapot sütöttem. Ehhez a lisztet először összekeverjük a sütőporral és a kakaóval, majd a csokoládét is lereszeljük. Aztán a margarint robotgéppel habosra keverjük, és apránként hozzáadjuk a cukrot, a vaníliás cukrot és a sót. Miután ezeket krémmé kevertük, egyenként hozzáadjuk a tojásokat is, és mindegyikkel legalább fél percig keverjük. A lisztkeveréket két adagban, közepes fokozaton a vajkrémbe keverjük, végül belevegyítjük a reszelt csokoládét is. A tésztát sütőpapírral bélelt 20 cm-es formába öntjük és 160 fokon 30-35 perc alatt megsütjük. (Ha pedig, mint én, 3 részletben sütnétek a piskótát, akkor elég neki 160 fokon 15-20 perc is.) Miután kisült a piskóta, eltávolítjuk a formát és rácsra rakjuk hűlni.
A töltelékhez a tejszínt felforraljuk, majd a tűzről levéve beletördeljük a csokit és addig kevergetjük, amíg el nem olvad benne. A krémet ezután hűtőbe rakjuk, amíg kissé megszilárdul. A hűtőből kivett krémet robotgéppel kissé felverjük, és megkenjük vele a torta belsejét és külsejét egyaránt. A tetején úgy osszuk el a krémet, hogy a közepére több krémet teszünk, kis kupolát halmozunk fel. Majd e köré a kupola köré jöhet a levél, középre pedig a szeletelt vagy egészben hagyott eper.

2012. március 11., vasárnap

Puncstorta

A 7 éves kis Beust leptem meg ezzel a kis rózsaszín tortával. :) 

Piskóta:
3x2 tojás
3x2 ek cukor
3x2 ek liszt

Krém:
1 cs puncspuding
3 dl tej
3 ek cukor
12,5 dkg margarin

Először a piskótákat készítem el. A 2 tojást szétválasztom, majd a fehérjét a cukorral kemény habbá verem. Ezután hozzáadom a tojássárgáját, óvatosan belekeverem, majd a lisztet is belekeverem a masszába. A tésztát 18 cm-es, sütőpapírral bélelt kapcsos tortaformába öntöm, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt készre sütöm. Ezt a műveletet 3-szor ismételtem meg, és így 3 szép piskótalapom lett.
A krémhez a pudingport csomómentesre keverem kb 1 dl tejjel, a többi tejet a cukorral felrakom főni. Miután felforr a tej, belekeverem a kikevert pudingport is, és pár perc alatt készre főzöm. Míg a puding hűl, habosra keverem a margarint, majd hozzákeverem a már hűlt pudingot.
Mikor mindezzel kész vagyok, már csak annyi marad hátra, hogy összeállítsam a tortát piskóta-krém-...-krém sorrendben, a tetejét pedig tetszőleges módon díszítem. Jelen esetben 1 tojásfehérjét kevertem ki porcukorral, adtam hozzá málna piros ételfestéket, majd habzsák segítségével ilyen kis halmokat, illetve B betűt nyomtam egy sütőpapírral bélelt tepsire, és cukorgyönggyel díszítettem. A cukordísznek kb 1 nap kell, hogy hűvös helyen megszáradjon, majd mehet is a tortára.

2012. március 5., hétfő

Málnás csokitorta

Ezzel a finomsággal vártam hétvégén anyuékat. :) A receptet itt találtam.

Pate sucrée:
- 12,5 dkg liszt
- 5 dkg puha margarin
- 5 dkg porcukor átszitálva
- csipet só
- 1 tojás (szobahőmérsékletű)


Étcsokiganache:

- 2,5 dl habtejszín
- 20 dkg étcsoki (nálam 75%)
- 2,5 dkg méz
- 5 dkg margarin 

- 25 dkg fagyasztott málna 

Mivel fagyasztott málnából készítettem, először a málnát vettem ki a fagyóból, hogy mire kisült a tészta, a gyümi is kiengedjen.
A tésztához a lisztet, puha vajat, cukrot és sót összemorzsolom, majd a tojással összegyúrom. A tésztagombócot 1-2 órára hűtőbe tettem.
A tésztát a piteformának (20 cm-es) megfelelő nagyságúra nyújtom (2-3 mm vastagságúra), majd óvatosan kibélelem vele a formát, eligazgatom-méretre szabom a piteforma oldalánál is. Ezután villával alaposan megszurkálom, és sütőpapírra babot/rizst stb. teszek, és vakon sütöm 190 fokon 20 percig. Ezután a nehezéket eltávolítom, és még 10 percig sütöm 180 fokon.  A kész tésztát kihűtöm.
Elkészítem a ganache-krémet. A tejszínt megmelegítem, majd beledobom a kockákra vágott csokit, és addig keverem, míg egynemű masszát nem kapok. Ekkor hozzáadom még a vajat és a mézet. Megvárom, hogy nagyjából testhőmérsékletűre hűljön.
A tésztára rápakolom a kiengedett málnaszemeket , majd ráöntöm a csokiganache-t. Egy éjszakára hűtőbe raktam, majd másnap meleg vízbe mártott késsel felszeleteltem.